Obchod

 

Můžete si zakoupit naše CD Chlapec a moře naší horkou novinku Na křídlech...

V případě zájmu, pošlete na e-mailovou adresu : pjsottovi@seznam.cz svou adresu a okamžitě vám bude zasláno č.ú. a váš variabilní symbol. Cena cd je :     Chlapec a moře : 150,- Kč + 50,- Kč poštovné a balné.

    Na křídlech... : 250,- Kč + 50,- Kč  poštovné a balné.

    Komplet 2 CD : 350,- Kč + 50,- Kč poštovné a balné.

CD vám bude po zaplacení doručeno doporučeně poštou.

Strunovrat: Chlapec a moře (recenze)

Autor: Milan Tesař

(Autor recenze je redaktor rádia Proglas a hudební publicista. Recenze vyšla na internetových stránkách rádia Proglas 14.12.2014)

 

Strunovrat je folková skupina z východních Čech, autorský projekt písničkáře Petra Šotty, ředitele základní umělecké školy. V únoru 2014 vystoupila skupina Strunovrat živě v našem pořadu Jak se vám líbí a nyní vám přinášíme recenzi jejího prvního alba Chlapec a moře.

Východočeský Strunovrat je sice kapela mladá (existuje od roku 2012), ale její zakladatel, kytarista, autor a ředitel základní umělecké školy Petr Šotta má za sebou dlouholeté zkušenosti jako písničkář. Nejprve jako solitér, později v duu se svou ženou – také učitelkou na ZUŠ –, houslistkou Jitkou Šottovou. Na kvarteto je doplňují mladý basista Saša Frei a druhá zpěvačka Zita Petříčková. Album Chlapec a moře vyšlo u vydavatelství Folk žije!, což je platforma podporující především akustický folk klasického střihu – tedy melodické písničky, které si s interprety může kdokoli zazpívat, třeba u táboráku. Strunovrat se do tohoto konceptu výtečně hodí. Svými písněmi totiž nepřináší žánrovou revoluci. Texty by jako poezie bez hudby možná nezaujaly. Ale nadchnou silou, která je ukryta v jejich obyčejnosti. Jsou to nejen písničky, které se skutečně snadno naučíte zpívat a hrát, ale také příběhy jsme mnozí v duchu nebo snech prožívali. Příběhy o irském městečku Cobh nebo o Kamenné Lhotě uprostřed Evropy. Příběhy o lodích, městech a ostrovech.

Petr a Jitka Šottovi uspěli v roce 2010 v písničkové soutěži Notování. V té době už měli na svém kontě své debutové CD Bude líp!, na které novinka Chlapec a moře svým způsobem navazuje (některé písně, například Městečko Cobh, Kudlanka nebo Supertramp, najdeme mimochodem na obou nosičích). Strunovrat  oficiálně debutoval v roce 2013 na kompilaci Folk žije! písní Kamenná Lhota. V únoru 2014 skupina vystoupila v našem pořadu Jak se vám líbí, kde dokázala, že nezůstane u jednoho nebo dvou hitů a že repertoár je v rámci žánru velmi solidní a především vyrovnaný.

Přes zjevnou obyčejnost jeho písní je Petr Šotta na naší písničkářské scéně zajímavým originálem. Nevejde se do žádné škatulky – není ani jednoznačným trampem (ani „supertrampem“, o kterém v jedné písni zpívá), ani bardem, který apeluje na naše svědomí, či novodobým autorem protestsongů. Jeho verše všedního života, vzdáleně snad připomínající Žalmana, obsáhnou lyriku, epiku i umění popisu – písňové vyprávění o Městečku Cobh v Irsku vyvstává před našima očima jako realistické plátno. Solidnost písní podtrhují ne zcela obvyklé struktury rýmů (AAABBA v úvodních Návratech), svěží housle Jitky Šottové i střídání příjemného, na nic si nehrajícího, projevu Petra Šotty s hlasy obou zpěvaček. Hudebně mají některé písně blízko k šansonu (Starý pán), do zcela jiných žánrových vod míří pěvecká etuda Zity Petříčkové Nedělní (píseň, která působí, jako by ji napsal jiný autor, což rozhodně není na škodu). Drobné rezervy jsou – ale spíše výjimečně – ve slovních přízvucích (Kamenná Lhota) a celkově v určité uhlazenosti, které by v rámci alba neuškodilo více odvážnějších úkroků. Je ale samozřejmě otázka, jestli by takový krok nešel proti naturelu kapely. Cílem Strunovratu totiž není posluchače překvapit nebo nadchnout něčím dosud neslyšeným. Předpokládám, že Petr Šotta se svými spoluhráči chtějí především nabízet takové písničky, které si s nimi lidé zazpívají a s jejichž dějem se ztotožní. Výsledkem je folk nepoznamenaný trendy posledních dvaceti let. Folk, který se klidně mohl hrát na Portě v 80. letech. A je samozřejmě dobře, že podobně konzervativní hudba dál žije.

Vydavatel: Folk žije!
Rok vydání: 2014
Žánr: folk
Celkový čas: 38:54
  www.strunovrat.cz