VIII. ročník Slatiňanského vrabčáka

 

V sobotu 17.listopadu se v slatiňanské sokolovně konal již osmý ročník tohoto festivalu. Hned první kapela – pardubická Pouta, nasadila vysokou laťku zábavy, pohody a dobré muziky. Sokolovna se zaplnila hned v úvodu a posléze bylo nutné sehnat a přidat ještě několik desítek židlí.

Mile překvapila Balzamína – pohodová muzika, velmi dobré zpěvy.

Letošní jediný zástupce country hudby – kapela Křáp z Bíliny si na „Vrabčáku“ zahrála již vloni. Křáp ani letos nezklamal a milovníci bluegrassu si přišli na své. Kolínská Tata mia po celé své vystoupení skvěle bavila nadšené publikum a kluci si to také užívali. Škoda, že to bylo prý jedno z jejich posledních vystoupení, snad se zase někdy v této skvělé sestavě dají dohromady! Pak přišel na řadu domácí Strunovrat. Pro kapelu to byla premiéra  - poprvé se zpěvačkou, zkušenou Zitou Petříčkovou. Strunovratu to dává do budoucna nové možnosti.

Po Strunovratu přišel Žalman a spol., jednoznačně vrchol festivalu. Publikum je nechtělo „pustit“ z pódia, pohoda a souznění bylo patrné na obou stranách.    

Je určitě velmi těžké po muzikantech „žalmanovského“ kalibru nastupovat a zaujmout lidi. Nutno říct, že trojici Žamboch, Monty a Frauenberg se to podařilo. Ukázali, leckdy překvapenému publiku, že folkaři nemusí být žádní suchaři a vedle svého nesporného muzikantského kumštu, umějí skvěle pobavit a improvizovat! Závěr patřil osvědčeným festivalovým matadorům – Stráníkům. Skvěle a s nadhledem zahraná hladivá muzika – výborné vícehlasy a především zpěv Verunky Stráníkové, to byla ta správná tečka za letošním 8.ročníkem Slatiňanského vrabčáka. Základní jistotou pro všechny kapely byl výborný zvuk, díky mistrovství Karla a Helenky Toupalových. Festival s přehledem a vlídnou profesionalitou moderoval vynikající Mirek Ošanec.

Děkuji všem sponzorům za štědrost a podporu a všem, kteří pomáhali s organizací za pomoc.

Petr Šotta