X.ročník

 

Střípky z X. ročníku Slatiňanského vrabčáka

 

Jubilejní 10.ročník festivalu Slatiňanský vrabčák je již historií. V sobotu 15.11.2014 se v cela zaplněné slatiňanské sokolovně odehrálo desáté dějství tohoto festivalu. Již půl hodiny před vystoupením první kapely – Vomiště z Děčína,  se začala sokolovna plnit natěšenými posluchači, kteří dokázali od počátku vytvořit účinkujícím muzikantům příjemnou atmosféru pro jejich vystoupení. Souznění mezi jevištěm a publikem postupem času ještě narůstalo.

Po Vomišti nastoupil swingující písničkář a bavič Pepa Štross, kterého na sólovou kytaru skvěle doplňoval jeho syn Matěj. Své svižné a chytlavé písně Pepa Štross prokládal vtipným a chytrým mluveným slovem. V tom pak pokračoval v rámci svého moderování celého festivalu. Po „živelném“ vystoupení P.Štrosse se představila ryze vokální skupina X-tet z Jindřichova Hradce. V jejich podání zazněly nejen americké gospely, ale i vokální úpravy některých evergreenů. Vystoupení novobydžovských Kantorů bylo zcela určitě jedním z vrcholů festivalu. Publikum je nechtělo pustit z pódia. Kantoři, kteří se na pódiích u nás i v zahraničí, pohybují již 45 let, zrají podobně, jako kvalitní irská whisky – čím starší, tím lepší. Snad žádná česká kapela nedokáže tak bravurně zahrát písně z širokého spektra evropské lidové hudby. A vnímavé slatiňanské publikum to poznalo a Kantory odměnilo bouřlivým potleskem.

Po Kantorech se své šance chopil malý muž s kytarou a sametovým hlasem – pardubický písničkář Radek Píďa Bartoš. Píďa má již za sebou bohatou hudební minulost – hrál a zpíval v kapelách Marien a naposledy Pidilidi. Posledních několik let jezdí po festivalech se svou kytarou sám. Jeho romantické a chytlavé písně v jeho podání znějí nádherně. Ačkoliv vystupovat po rozjetých Kantorech by pro jakoukoliv kapelu nebylo zrovna jednoduché, tak Píďovi se téměř okamžitě podařilo zaujmout publikum a získat si ho. Po Píďovi přišla na řadu domácí kapela Strunovrat. Pro Strunovrat, jako pořádající kapelu, měl tento ročník festivalu význam a důležitost nejen, že byl jubilejní – desátý, ale i slavnostní v tom, že v průběhu svého vystoupení se uskutečnil i křest jejich prvního CD s názvem „Chlapec a moře“. Kmotrem CD byl kapelník a frontman pardubické skupiny Marien, Víťa Troníček. Po „křtu“ svého CD Strunovrat zahrál ještě několik svých, převážně romantických písní. Po přídavku a losování lístků o 3 CD „Chlapec a moře“, pódium obsadila legenda českého a evropského folku, Spirituál Kvintet. Vystoupení Spirituál Kvintetu nadchlo. Důstojnější a velkolepější závěr X.ročníku Slatiňanského vrabčáka jsme si asi ani nemohli přát. Ačkoliv velká část publika pozorně poslouchala nepřetržitě šest hodin a nějaká únava již byla, tak i přesto musel Spirituál Kvintet několikrát přidávat.

Chtěl bych poděkovat všem spolupracovníkům a přátelům, kteří pomáhali s organizací a průběhem festivalu. Sponzorům a partnerům za finanční a materiální podporu, bez které by bylo nemyslitelné pořádat tento festival v této kvalitě. Děkuji také všem, kteří na festival přišli, vytvořili skvělou atmosféru a tím pádem i podmínky pro dobré výkony na pódiu.

A již se můžeme těšit na XI. ročník Slatiňanského vrabčáka, který se uskuteční opět v slatiňanské sokolovně v sobotu 21.11. 2015.

 

Petr Šotta